Jedz Zdrowo
Żyj Różowo

Blog

Zapotrzebowanie energetyczne w ciąży

Ciąża jest wspaniałym i bardzo wyjątkowym okresem w życiu kobiety. Aby zapewnić prawidłowy rozwój dziecka, powinnyśmy zwrócić uwagę na zdrowe odżywianie. W każdym trymestrze nasze zapotrzebowanie energetyczne się zmienia. Ma to istotny wpływ na odpowiedni rozwój ciąży. W tym poście wyjaśnię Ci ile powinnaś jeść w ciąży, aby dostarczyć odpowiednią ilość kalorii.

Zapotrzebowanie energetyczne w ciąży

Cały czas krąży przeświadczenie, że kobieta w ciąży może jeść wszystko. Bierze się to między innymi stąd, że zapotrzebowanie energetyczne kobiety w trakcie ciąży wzrasta. Oznacza to, że powinna w ciągu dnia jeść więcej i dostarczać tym większą ilość kalorii. Jest to bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju i odpowiedniego wzrostu dziecka. Dodatkowo w ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na większość witamin i składników mineralnych, więc kobieta, jedząc więcej, jest w stanie prawidłowo uzupełnić większość mikroskładników.

Warto dostarczać dodatkową ilość kalorii ze zdrową żywnością, a nie słodyczami czy jedzeniem fast food. Ma to znaczący wpływ na zdrowie Twoje i dziecka. Jeżeli nie wiesz, co możesz jeść lub potrzebujesz inspiracji na zdrowe posiłki, to zostawiam kilka wskazówek poniżej.

Zapotrzebowanie energetyczne

Podczas ciąży wzrasta dzienne zapotrzebowanie energetyczne kobiety. Spowodowane jest to rozwojem płodu oraz zużyciem przy tym większej ilości energii przez organizm kobiety. Normy wydane przez Instytut Żywności i Żywienia określają dodatkowe zapotrzebowanie na energię dla kobiet, które przed ciążą miały prawidłową masę ciała.

W każdym kolejnym trymestrze zapotrzebowanie energetyczne wzrasta. Oznacza to, że należy dostarczać większą ilość kalorii w ciągu dnia, niż przed ciążą. Nie ulega to zmianie również po porodzie. Zapotrzebowanie kobiety karmiącej jest wtedy największe. Przez cały okres ciąży pamiętaj o najważniejszej zasadzie – jedz dla dwojga, nie za dwoje!

Wiesz już, że w ciąży powinnaś jeść więcej. W takim razie skąd masz wiedzieć ile jeść w ciąży i jak to obliczyć? Już wszystko Ci wyjaśniam.

Dodatkową ilość kalorii w każdym trymestrze określają normy. Na początku oblicz swoją całkowitą przemianę materii (CPM) na należną masę ciała, czyli prawidłową masę ciała przed ciążą, przy Twoim wzroście. Następnie dodaj do Twojego całkowitego zapotrzebowania dodatkowe kalorie, adekwatnie do trymestru, w którym teraz jesteś.

CPM i należną masę ciała możesz obliczyć za pomocą kalkulatora, który znajdziesz w internecie.

Zwiększając dzienną ilość kalorii, powinnaś prawidłowo przybierać na wadze. Średni prawidłowy przyrost masy ciała u kobiety powinien wynosić 12 kg, w trakcie przebiegu całej ciąży.

I trymestr

Zapotrzebowanie energetyczne kobiety w I trymestrze ciąży wzrasta jedynie o 85 kcal. Ilość tą należy dodać do całkowitej przemiany materii (CPM) wyliczonej na należną masę ciała.

Podczas I trymestru ciąża zaczyna się dopiero powoli rozwijać, dlatego nie ma konieczności dostarczania nadmiernej ilości energii. Ważne jest, aby w tym czasie skupić się na zdrowym odżywianiu i przygotowywać odpowiednio zbilansowane posiłki, pełne produktów bogatych w niezbędne witaminy i składniki mineralne.

Aby uzupełnić około 85 kcal, do swojej diety możesz dodać podwieczorek w postaci 1 sztuki:

  • jabłka,
  • kiwi,
  • gruszki.

II trymestr

W II trymestrze ciąży zapotrzebowanie energetyczne kobiety wzrasta o 285 kcal w stosunku do całkowitej przemiany materii wyliczonej na należną masę ciała. Aby uzupełnić około 285 kcal, do swojej diety możesz dodać podwieczorek w postaci smoothie:

Co to dokładnie oznacza? Przykładowo:

Jeżeli Twoje CPM wynosi 1800 kcal, to należy do niego dodać 285 kcal. Zatem podczas II trymestru ciąży powinnaś dostarczać 2085 kcal na dzień.

III trymestr

W III trymestrze ciąży zapotrzebowanie energetyczne kobiety wzrasta o 475 kcal w stosunku do całkowitej przemiany materii wyliczonej na należną masę ciała. Aby uzupełnić około 475 kcal, do swojej diety możesz dodać podwieczorek:

Co to dokładnie oznacza? Przykładowo:

Jeżeli Twoje CPM wynosi 1800 kcal, to należy do niego dodać 475 kcal. Zatem podczas III trymestru ciąży powinnaś dostarczać 2275 kcal na dzień.

Laktacja

Podczas laktacji zapotrzebowanie energetyczne kobiety wzrasta o 505 kcal w stosunku do całkowitej przemiany materii, przez okres 0-6 miesięcy. Aby uzupełnić około 505 kcal, do swojej diety możesz dodać podwieczorek:

Co to dokładnie oznacza? Przykładowo:
Jeżeli Twoje CPM wynosi 1800 kcal, to należy do niego dodać 505 kcal. Zatem podczas laktacji powinnaś dostarczać 2305 kcal na dzień.

Podsumowując

Kobieta w ciąży powinna dostarczać odpowiednią ilość kalorii, aby zapewnić prawidłowy rozwój i wzrost dziecka. Dieta w ciąży powinna być zdrowa i opierać się na produktach bogatych w niezbędne witaminy i składniki mineralne. Warto również wiedzieć, że stwierdzenie "w ciąży mogę jeść wszystko" jest nieprawdziwe i jest kilka kluczowych produktów, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie mamy i dziecka. Ten temat szczegółowo rozwinęłam w innym poście (klik).

Wsparcie dietetyczne

Sposób odżywiania i ilość dostarczanego pożywienia w ciągu dnia jest kluczowe dla zdrowia przyszłej mamy i odpowiedniego rozwoju dziecka. Powinnyśmy zadbać o to jak najlepiej, aby zapobiec jakimkolwiek powikłaniom w trakcie ciąży. Jeżeli nie wiesz jak samodzielnie się za to zabrać i potrzebujesz pomocy, z chęcią wezmę Cię pod swoje skrzydła. Zadbam o Ciebie w trakcie ciąży i podczas laktacji oraz pokażę jak wprowadzić do codzienności zdrowe nawyki żywieniowe. Więcej o współpracy dietetycznej ze mną dowiesz się na mojej stronie. Czekam na Ciebie! :)

Źródła

  1. Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. M. Jarosz i wsp., 2020.

Blog

Więcej na temat odżywiania

5 przepisów na śniadania w cukrzycy ciążowej

5 przepisów na śniadania w cukrzycy ciążowej

Szukasz zdrowych i smacznych pomysłów na śniadania w cukrzycy ciążowej? Sprawdź 5 łatwych i pysznych przepisów na śniadania, które są odpowiednie dla kobiet z cukrzycą ciążową. Dowiedz się, jakie produkty spożywcze powinny być włączone do Twojego śniadania, aby pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi i zapewnić zdrowie Twojego dziecka. Przepisy są proste do wykonania i dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które potrzebujesz do dobrego początku dnia. Znajdziesz tu również porady dotyczące planowania posiłków i wskazówki, które pomogą Ci utrzymać zdrowy styl życia w ciąży. Przekonaj się sama, jak łatwo i smacznie przygotować śniadania w cukrzycy ciążowej.

Jak zaplanować dietę w cukrzycy ciążowej: porady i zalecenia dla mam

Jak zaplanować dietę w cukrzycy ciążowej: porady i zalecenia dla mam

Chcesz wiedzieć, jak zaplanować dietę w cukrzycy ciążowej? Znajdziesz tu praktyczne porady i zalecenia dotyczące diety, które pomogą Ci utrzymać poziom cukru we krwi na właściwym poziomie i zapewnić zdrowie Twojemu dziecku. Dowiesz się, jakie produkty spożywcze powinny być włączone do Twojej diety, jakie należy ograniczyć, a także jakie sposoby mogą pomóc Ci utrzymać zdrowy styl życia w ciąży. Znajdziesz tu również informacje na temat skutków cukrzycy ciążowej i jakie kroki należy podjąć, aby zminimalizować ryzyko powikłań. Zobacz sama, jak możesz utrzymać zdrową dietę w cukrzycy ciążowej.

Suplementacja przed zajściem w ciążę

Suplementacja przed zajściem w ciążę

Planujesz ciążę? Przygotowanie organizmu do ciąży to kluczowy element dla zdrowia i rozwoju dziecka. Warto wiedzieć, jakie suplementy należy brać przed zajściem w ciążę, aby zapewnić swojemu dziecku najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju. Tutaj dowiesz się, dlaczego suplementacja przed ciążą jest tak ważna, jakie witaminy i mikroskładniki warto brać oraz jakie dawki są odpowiednie.

Prawidłowa dieta kobiet w ciąży

Prawidłowa dieta kobiet w ciąży

Jak utrzymać zdrową dietę w ciąży? Znajdziesz tu praktyczne wskazówki na temat prawidłowego żywienia w trakcie ciąży. Dowiesz się, jakie produkty spożywcze są najważniejsze dla zdrowia Twojego i dziecka oraz jakich produktów nie dodawać do diety w ciąży, aby uniknąć powikłań. Poznasz najważniejsze zasady żywienia, które pomogą Ci w utrzymaniu zdrowego stylu życia w tym wyjątkowym okresie. Dzięki temu będziesz mieć pełną kontrolę nad swoim żywieniem w ciąży i będziesz mogła zadbać o sobie i dziecko.

Składniki mineralne wspierające płodność

Składniki mineralne wspierające płodność

Płodność to ważny element życia każdej kobiety, która planuje mieć dzieci. Mikroskładniki odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu odpowiedniej płodności oraz zdrowia i rozwoju dziecka. Tutaj dowiesz się, jakie składniki mineralne są najważniejsze dla płodności i jakie produkty warto włączyć do swojej codziennej diety. Dowiesz się także, jak włączenie odpowiednich składników mineralnych do diety może wpłynąć na Twoją płodność oraz zdrowie przyszłego dziecka.

Czego nie jeść w ciąży

Czego nie jeść w ciąży

Nie wiesz, czego powinnaś unikać w swojej diecie w ciąży? Znajdziesz tu listę produktów, które powinny być wykluczone z diety kobiet ciężarnych. Dowiesz się, jakie produkty spożywcze mogą być niebezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka oraz dlaczego powinnaś unikać ich w trakcie ciąży. Od surowego mięsa i ryb, do serów z niepasteryzowanego mleka. Ta lista zakazanych produktów jest kompleksowa i zawiera wszystko, co powinnaś wiedzieć, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń dla zdrowia Twojego i dziecka. Trzymaj się tej listy na co dzień i bądź pewna, że Twoja dieta w ciąży jest zdrowa i bezpieczna.

Oferta

Pomogę Ci przejść na zdrową i smaczną dietę

Dietetyk Patrycja Dziub