Jedz Zdrowo
Żyj Różowo

Blog

Czego nie jeść w ciąży

Nie wiesz, czego powinnaś unikać w swojej diecie w ciąży? Znajdziesz tu listę produktów, które powinny być wykluczone z diety kobiet ciężarnych. Dowiesz się, jakie produkty spożywcze mogą być niebezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka oraz dlaczego powinnaś unikać ich w trakcie ciąży. Od surowego mięsa i ryb, do serów z niepasteryzowanego mleka. Ta lista zakazanych produktów jest kompleksowa i zawiera wszystko, co powinnaś wiedzieć, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń dla zdrowia Twojego i dziecka. Trzymaj się tej listy na co dzień i bądź pewna, że Twoja dieta w ciąży jest zdrowa i bezpieczna.

Czego nie jeść w ciąży

Dieta w ciąży powinna być odpowiednio zbilansowana, czyli mieć odpowiednią wartość energetyczną (ilość kalorii), zawartość białka, tłuszczów i węglowodanów oraz dostarczać zalecaną ilość witamin i składników mineralnych. Wszystko to ma znaczący wpływ na stan zdrowia przyszłej mamy i dziecka. Równie istotne jest to, jakie produkty znajdują się w Twoim codziennym jadłospisie. Mogą one mieć pozytywne oraz negatywne działanie na Wasze zdrowie. Twoją uwagę szczególnie powinny zwrócić produkty, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie.

„W ciąży mogę jeść wszystko”

Zapewne słyszałaś już to wiele razy. Niestety to stwierdzenie nie jest do końca prawdziwe. Zatem skąd się wzięło?

W ciąży zwiększa się zapotrzebowanie energetyczne kobiety, dlatego powinna ona spożywać więcej kalorii w ciągu dnia, niż przed ciążą. Powiedzenie „w ciąży mogę jeść wszystko” przede wszystkim bazuje na braku świadomości, że pewne produkty mogą zaszkodzić zdrowiu. Dochodzi również przekonanie, że trzeba jeść więcej i dostarczać zwiększoną ilości kalorii. Natomiast warto dostarczać je wraz z produktami, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Odstaw na bok tonę słodyczy i chipsów, a bardziej skup się na włączeniu do diety wartościowych produktów np. pełnoziarnistego pieczywa i makaronów, owoców czy warzyw.

Nie jest wskazane, aby dieta przyszłej mamy była restrykcyjna oraz eliminacyjna. Nie zaleca się zapobiegawczego wykluczania z diety produktów spożywczych, które nie mają jednoznacznie negatywnego wpływu na zdrowie. Dodatkowo nie powinno wykluczać się z diety produktów, które mają pozytywny wpływ na zdrowie i dostarczają niezbędnych witamin i składników mineralnych. Takie restrykcje mogą doprowadzać do niedoborów żywieniowych spowodowanych brakiem w jadłospisie cennych np. warzyw czy owoców. Stąd lista produktów przeciwskazanych nie jest zbyt długa. Są natomiast produkty, które należy bezwzględnie wykluczyć z diety, gdyż mogą być źródłem m.in. substancji lub bakterii niebezpiecznych dla zdrowia Twojego i dziecka.

Produkty niewskazane

W diecie kobiet w ciąży nie powinny się znaleźć:

 • surowe jaja,
 • surowe i niedopieczone mięso,
 • surowe ryby i owoce morza,
 • zanieczyszczone gatunki ryb,
 • ryby z niepewnych źródeł,
 • sery pleśniowe,
 • niepasteryzowane mleko i jego przetwory,
 • niemyte owoce i warzywa,
 • żywność wysokoprzetworzona,
 • kolorowe napoje gazowane,
 • napoje energetyzujące,
 • alkohol,
 • zbyt duża ilość słodyczy
 • zbyt duża ilość produktów bogatych w kofeinę.

Przez spożywanie surowego mięsa oraz niemytych owoców i warzyw może dojść do zakażenia pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Surowe mięso, ryby i jaja mogą być źródłem bakterii oraz pasożytów. Zakażenia te są bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia kobiety i dziecka oraz mogą prowadzić do poronienia. Toksoplazmoza nabyta u osób z prawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego przebiega najczęściej bezobjawowo, ale może także dawać objawy zespołu mononukleozopodobnego – gorączka, powiększenie węzłów chłonnych oraz objawy grypopodobne. U osób z upośledzeniem odporności przebieg choroby jest ciężki. Objawy dotyczą głównie ośrodkowego układu nerwowego, narządu wzroku oraz płuc i serca. Ryzykiem dla dziecka rozwijającego się w łonie matki, u której zdiagnozowano pierwotne i aktywne zarażenie pierwotniakiem Toxoplasma gondii, jest powikłanie, którym jest toksoplazmoza wrodzona.

Ryby z zanieczyszczonych wód mogą być źródłem metali ciężkich. Najczęściej wśród ryb występuje zanieczyszczenie rtęcią, a ona niestety w łatwy sposób absorbuje w przewodzie pokarmowym. Związki rtęci charakteryzują się także wysokim powinowactwem do hemoglobiny płodowej. Narażenie kobiet w ciąży na zbyt dużą ilość rtęci w pożywieniu może skutkować nieprawidłowym rozwojem dziecka. Jej toksyczne działanie dotyczy głównie układu nerwowego człowieka.

Niepasteryzowany nabiał i sery pleśniowe mogą być źródłem bakterii, głównie Listerii, która powoduje infekcje oraz choroby. Listerioza w wielu przypadkach może być również przyczyną poronień. Przez zakażenie matki zagrożone jest bezpośrednio dziecko. Do klinicznych postaci listeriozy, które mogą mieć poważne następstwa zdrowotne, zalicza się między innymi zakażenia okołoporodowe. Okołoporodowa listerioza noworodków może mieć formę o wczesnym lub późnym początku. Wcześniejsza jest skutkiem wewnątrzmacicznego zakażenia i objawia się najczęściej jako sepsa. Późniejsza postać, nabywana przez dziecko w trakcie lub tuż po porodzie, rozwija się w drugim lub trzecim tygodniu życia dziecka. W większości przypadków objawem jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Napoje oraz słodycze zawierają sztuczne substancje m.in. barwniki, a także glukozowo-fruktozowy, dużą ilość cukru (węglowodanów prostych) oraz często kofeinę. Produkty te są wysokokaloryczne i nie dostarczają składników odżywczych dla organizmu. Dodatkowo spożywanie ich wpływa na wzrost poziomu glukozy we krwi. Z tego względu szczególnie ostrożne powinny być kobiety, które przed ciążą miały problem z podwyższonym poziomem glukozy we krwi, a całkowicie wyklucz powinny je kobiety mające cukrzycę. Nadmierne spożywanie słodyczy oraz napojów wpływa również negatywnie na mikroflorę jelitową.

Wysokoprzetworzona żywność zawiera dużą ilość soli, przypraw, cukru, polepszaczy smaku oraz nasyconych kwasów tłuszczowych. Spożywając ją, dostarczasz jedynie nadmiar kalorii, gdyż żywność ta nie jest odżywcza dla organizmu oraz nie ma dobrego wpływu na mikroflorę jelitową. Ze względu na wysoką zawartość soli i nasyconych kwasów tłuszczowych, w szczególności produkty te powinny wykluczyć kobiety z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi oraz kobiety mające choroby układu krwionośnego.

Ilość kofeiny w diecie kobiet w ciąży powinna być kontrolowana. Stałe spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny w ciągu dnia, może zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu. Warto ograniczyć ilość kawy do 1 filiżanki dziennie lub przerzucić się na kawę bezkofeinową. Niestety nie tylko kawa jest źródłem kofeiny i dobrze jest kontrolować również spożycie innych produktów.

Warto wiedzieć, że również herbata zawiera kofeinę, a im mocniej jest parzona, tym zawiera jej więcej. Jeśli nie pojawiają się żadne dolegliwości i złe samopoczucie po kofeinie, to możesz pić 1 filiżankę kawy i 1-2 średnio parzone herbaty dziennie. Nie zaleca się przekraczania dawki 200 mg kofeiny na dzień, najlepiej, aby było to około 100 mg kofeiny na dzień. Dla zobrazowania ilości 200 mg kofeiny w jednym produkcie – są to dwie filiżanki po 125 ml średnio parzonej kawy, jeden kubek 250 ml mocno parzonej herbata zawiera do 100 mg lub jedno espresso.

Źródłem kofeiny jest:

 • kawa – średnio parzona w 125 ml zawiera ok. 80 mg,
 • herbata – średnio parzona w 150 ml zawiera ok. 30 mg,
 • kakao – w 50 g proszku zawiera ok. 100 mg,
 • gorzka czekolada – w 100 g zawiera ok. 40 mg,
 • mleczna czekolada – w 100 g zawiera ok. 20 mg,
 • napoje energetyzujące – w 100 ml zawiera ok. 40 mg,
 • napoje gazowane typu cola – w 100 ml zawiera ok. 8 mg.

Podsumowując

Dieta kobiet w ciąży powinna być zdrowa i mieć pozytywny wpływ na organizm mamy i dziecka. Wszystkie wyżej wymienione produkty spożywcze nie powinny znajdować się w codziennej diecie kobiet w ciąży. Większość z nich powinna być bezwzględnie wykluczona. Jedynie z umiarem możesz spożywać kawę, słodycze oraz produkty typu fast food. Co to znaczy z umiarem? Jeżeli jesteś zdrowa i raz w tygodniu zjesz batonika lub pół paczki chipsów, bo miałaś ochotę, to nie będzie zagrażało to zdrowiu dziecka. Pamiętaj tylko o tym, że umiar jest tutaj najważniejszy.

Wsparcie dietetyczne

Sposób odżywiania i to, jakie produkty znajdują się w diecie, jest kluczowe dla zdrowia przyszłej mamy i odpowiedniego rozwoju dziecka. Powinnyśmy zadbać o to jak najlepiej, aby zapobiec jakimkolwiek powikłaniom w trakcie ciąży. Jeżeli nie wiesz jak samodzielnie się za to zabrać i potrzebujesz pomocy, z chęcią wezmę Cię pod swoje skrzydła. Zadbam o Ciebie w trakcie ciąży i podczas laktacji oraz pokażę, jak wprowadzić do codzienności zdrowe nawyki żywieniowe. Więcej o współpracy ze mną znajdziesz na mojej stronie. Czekam na Ciebie! :)

Źródła

 1. „Relationship between maternal caffeine and coffee intake and pregnancy loss: A grading of recommendations assessment, development, and evaluation-assessed, dose-response meta-analysis of observational studies." A. Jafari, S. Naqhshi, H. Shahinfar, S. O. Selehi, F. Kiany, M. Askari, P.J. Surkan, L. Azadbakht, 2022.
 2. „Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie." M. Jarosz i wsp., 2020.
 3. „Toksoplazmoza w ciąży – diagnostyka i leczenie." M. Inglot, 2018.
 4. „Stężenie rtęci w próbkach tuńczyka świeżego i przetworzonego." D. Dworak, S. Krakowiak, J. Bem, A. Fischer, 2019.
 5. „Mikrobiologiczna diagnostyka zakażeń wywoływanych przez Listeria monocytogenes." N. Rokosz-Chudziak, W. Rastawicki, K. Śmietańska, 2018.

Blog

Więcej na temat odżywiania

5 przepisów na śniadania w cukrzycy ciążowej

5 przepisów na śniadania w cukrzycy ciążowej

Szukasz zdrowych i smacznych pomysłów na śniadania w cukrzycy ciążowej? Sprawdź 5 łatwych i pysznych przepisów na śniadania, które są odpowiednie dla kobiet z cukrzycą ciążową. Dowiedz się, jakie produkty spożywcze powinny być włączone do Twojego śniadania, aby pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi i zapewnić zdrowie Twojego dziecka. Przepisy są proste do wykonania i dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które potrzebujesz do dobrego początku dnia. Znajdziesz tu również porady dotyczące planowania posiłków i wskazówki, które pomogą Ci utrzymać zdrowy styl życia w ciąży. Przekonaj się sama, jak łatwo i smacznie przygotować śniadania w cukrzycy ciążowej.

Jak zaplanować dietę w cukrzycy ciążowej: porady i zalecenia dla mam

Jak zaplanować dietę w cukrzycy ciążowej: porady i zalecenia dla mam

Chcesz wiedzieć, jak zaplanować dietę w cukrzycy ciążowej? Znajdziesz tu praktyczne porady i zalecenia dotyczące diety, które pomogą Ci utrzymać poziom cukru we krwi na właściwym poziomie i zapewnić zdrowie Twojemu dziecku. Dowiesz się, jakie produkty spożywcze powinny być włączone do Twojej diety, jakie należy ograniczyć, a także jakie sposoby mogą pomóc Ci utrzymać zdrowy styl życia w ciąży. Znajdziesz tu również informacje na temat skutków cukrzycy ciążowej i jakie kroki należy podjąć, aby zminimalizować ryzyko powikłań. Zobacz sama, jak możesz utrzymać zdrową dietę w cukrzycy ciążowej.

Suplementacja przed zajściem w ciążę

Suplementacja przed zajściem w ciążę

Planujesz ciążę? Przygotowanie organizmu do ciąży to kluczowy element dla zdrowia i rozwoju dziecka. Warto wiedzieć, jakie suplementy należy brać przed zajściem w ciążę, aby zapewnić swojemu dziecku najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju. Tutaj dowiesz się, dlaczego suplementacja przed ciążą jest tak ważna, jakie witaminy i mikroskładniki warto brać oraz jakie dawki są odpowiednie.

Prawidłowa dieta kobiet w ciąży

Prawidłowa dieta kobiet w ciąży

Jak utrzymać zdrową dietę w ciąży? Znajdziesz tu praktyczne wskazówki na temat prawidłowego żywienia w trakcie ciąży. Dowiesz się, jakie produkty spożywcze są najważniejsze dla zdrowia Twojego i dziecka oraz jakich produktów nie dodawać do diety w ciąży, aby uniknąć powikłań. Poznasz najważniejsze zasady żywienia, które pomogą Ci w utrzymaniu zdrowego stylu życia w tym wyjątkowym okresie. Dzięki temu będziesz mieć pełną kontrolę nad swoim żywieniem w ciąży i będziesz mogła zadbać o sobie i dziecko.

Składniki mineralne wspierające płodność

Składniki mineralne wspierające płodność

Płodność to ważny element życia każdej kobiety, która planuje mieć dzieci. Mikroskładniki odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu odpowiedniej płodności oraz zdrowia i rozwoju dziecka. Tutaj dowiesz się, jakie składniki mineralne są najważniejsze dla płodności i jakie produkty warto włączyć do swojej codziennej diety. Dowiesz się także, jak włączenie odpowiednich składników mineralnych do diety może wpłynąć na Twoją płodność oraz zdrowie przyszłego dziecka.

Picie kawy w tężyczce

Picie kawy w tężyczce

Zastanawiasz się czy możesz pić kawę mając tężyczkę? Odpowiedz może cię trochę zaskoczyć. Wytłumaczę Ci wszystko w tym poście.

Oferta

Pomogę Ci przejść na zdrową i smaczną dietę

Dietetyk Patrycja Dziub