Blog
Czy możesz pić kawę, jeśli masz tężyczkę? Pamiętaj o kilku ważnych rzeczach
Zastanawiasz się czy możesz pić kawę mając tężyczkę? Odpowiedź na to pytanie może cię trochę zaskoczyć. Jeśli masz tężyczkę, zwróć uwagę na kilka ważnych rzeczy.
Patrycja Dziub
Dietetyczka, Jedz Zdrowo Żyj Różowo
Opublikowano
Udostępnij
Czy rzeczywiście kawa jest niewskazana
Tężyczka charakteryzuje się występowaniem zespołu objawów na tle neurologicznym, które powodują m.in. zwiększoną pobudliwość nerwowo-mięśniową. Związana jest ona z zaburzeniami elektrolitowymi, najczęściej wapnia i magnezu.
Ze względu na występujące w tężyczce zaburzenia wchłaniania i niedobór magnezu, kawa często jest unikana. Ale czy słusznie?
Utarte unikanie kawy w tężyczce wynika z dwóch powodów:
- obecny niedobór magnezu we krwi,
- założenie, że kawa wypłukuje magnez.
Obydwa czynniki dotyczą jedynie magnezu. Kierowanie się nimi nie jest jednak słuszne. Czy powinniśmy decydować się na wykluczenie kawy? Zaraz Ci wszystko wytłumaczę.
Czy kawa wypłukuje magnez?
Stwierdzenie, że "kawa wypłukuje magnez" to mit, a wynika on z faktu, że kawa ma działanie moczopędne oraz zawiera dużą ilość szczawianów (są to substancje antyodżywcze), które ograniczają przyswajanie m.in. magnezu i wapnia. Czy jest ono więc prawdziwe? Nie do końca. Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na magnez to ponad 300 mg. Dawka 400 mg kofeiny zawartej w ok. 4 filiżankach kawy powoduje wydalenie wraz z moczem ok. 4 mg magnezu. Jest to naprawdę niewielka ilość, w porównaniu do naszego dziennego zapotrzebowania. Dodatkowo nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że sama kawa jest źródłem magnezu – 200 ml kawy zawiera 7 mg magnezu.
Druga kwestia to samo wypłukiwanie magnezu z organizmu. Kawa nie wypłucze magnezu, który został wchłonięty. Natomiast przez zawarte szczawiany może ograniczać przyswajanie magnezu z pożywienia oraz suplementacji. Dlatego najważniejsze będzie, aby zachować odstęp ok. 1h od posiłku bogatego w magnez i wapń oraz ich suplementacji.
Zadbaj o dietę
Przez występujące niedobory magnezu należy zadbać o odpowiednią dietę. Powinna ona być bogata w produkty, które są jego dobrym źródłem, m.in.:
- orzechy, nasiona i pestki,
- kasza gryczana,
- pełnoziarniste produkty,
- otręby owsiane,
- banany,
- daktyle,
- kakao.
Dobrze zbilansowana dieta, z dużą ilością magnezu, w połączeniu z suplementacją, dostarczy nam jego odpowiednią ilość. Ilość magnezu wydalona po wypiciu kawy będzie zbyt niska, aby realnie wpłynąć na jego poziom w organizmie.
Nie zalecam jednoczesnego picia kawy i spożywania produktów bogatych w magnez oraz picia kawy zaraz przed lub po suplementacji. Tak jak pisałam wyżej, kawa zawiera szczawiany, które ograniczają przyswajanie magnezu.
Zapamiętaj!
- Możesz pić około 1-2 filiżanki kawy dziennie.
- Zadbaj o to, aby Twoja codzienna dieta była bogata w magnez.
- Nie pij kawy, jednocześnie spożywając posiłek lub produkt bogaty w magnez.
- Przyjmuj suplementację magnezem około 1-2 godzin przed lub po wypiciu kawy.
Prozdrowotne działanie kawy
Warto wiedzieć, że kawa ma działanie prozdrowotne na nasz organizm. W zależności od rodzaju ziaren kawa zawiera: witaminy z grupy B, fosfor, wapń, magnez, potas, sód, cynk, miedź oraz polifenole. Zawarta w niej kofeina ma działanie pobudzające i rozkurczowe, a także stymuluje wydzielanie hormonów takich jak adrenalina, noradrenalina, serotonina i dopamina. Wpływa to pozytywnie na wzmożoną koncentrację, zmniejsza uczucie senności i zmęczenia. Picie kawy stymuluje wydzielanie gastryny (jest to hormon produkowany przez komórki ściany żołądka), która pobudza produkcję kwasu żołądkowego. Kawa dzięki zawartych w niej substancjach wpływa na zmniejszenie stresu oksydacyjnego, zwiększa wrażliwość na insulinę oraz wspiera mikrobiotę jelitową.
Przeciwskazania
Przeciwwskazaniem do picia kawy w tężyczce może być złe samopoczucie po jej wypiciu. Jeżeli przyczyną tężyczki jest nerwica lękowa, kofeina może nasilać niepokój poprzez nadmierne pobudzenie. Jeżeli tężyczka wynika z występujących problemów jelitowych, kawa może nasilać bóle brzucha i biegunki.
Przede wszystkim obserwuj swoje samopoczucie. Jeżeli kawa Ci nie służy, to należy z niej zrezygnować.
Wsparcie dietetyczne
Jeżeli zmagasz się z tężyczką i nie wiesz jak samodzielnie zabrać się za dietę, z chęcią wezmę Cię pod swoje skrzydła. Zadbam o Ciebie oraz pokażę Ci, jak wprowadzić do codzienności zdrowe nawyki żywieniowe. Więcej o współpracy ze mną znajdziesz na mojej stronie. Czekam na Ciebie! :)
W moim sklepie dostępna jest również dieta w tężyczce z poradnikiem, w którym zajdziesz wszystkie informacje na temat zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diety oraz suplementacji. Dowiesz się jak odpowiednio się odżywiać oraz jaką codzienną suplementację włączyć.
Źródła
- „Tężyczka jako przyczyna utraty przytomności." K. Popławska, K. Rychlik, K. Omidi, A. Będzichowska, A. Wawrzyniak, B. Kalicki, 2018.
- „Kawa i jej prozdrowotne właściwości." J. Baran, P. Kubit, 2021.
Spis treści