Jedz Zdrowo
Żyj Różowo

Blog

Picie kawy w tężyczce

Zastanawiasz się czy możesz pić kawę mając tężyczkę? Odpowiedz może cię trochę zaskoczyć. Wytłumaczę Ci wszystko w tym poście.

Picie kawy w tężyczce

Tężyczka charakteryzuje się występowaniem zespołu objawów na tle neurologicznym, które powodują m.in. zwiększoną pobudliwość nerwowo-mięśniową. Związana jest ona z zaburzeniami elektrolitowymi, najczęściej wapnia i magnezu.

Ze względu na występujące w tężyczce zaburzenia wchłaniania i niedobór magnezu, kawa często jest unikana. Ale czy słusznie?

Utarte unikanie kawy w tężyczce wynika z dwóch powodów:

 • obecny niedobór magnezu we krwi,
 • założenie, że kawa wypłukuje magnez.

Obydwa czynniki dotyczą jedynie magnezu. Kierowanie się nimi nie jest jednak słuszne. Czy powinniśmy decydować się na wykluczenie kawy? Zaraz Ci wszystko wytłumaczę.

Skupię się najpierw na micie, że kawa wypłukuje magnez

To stwierdzenie wynika z faktu, że kawa ma działanie moczopędne oraz zawiera dużą ilość szczawianów (są to substancje antyodżywcze), które ograniczają przyswajanie m.in. magnezu. Czy jest ono więc prawdziwe? Nie do końca. Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na magnez to ponad 300 mg. Dawka 400 mg kofeiny zawartej w ok. 4 filiżankach kawy powoduje wydalenie wraz z moczem ok. 4 mg magnezu. Jest to naprawdę niewielka ilość, w porównaniu do naszego dziennego zapotrzebowania. Dodatkowo nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że sama kawa jest źródłem magnezu – 200 ml kawy zawiera 7 mg magnezu.

Zadbaj o dietę

Przez występujące niedobory magnezu należy zadbać o odpowiednią dietę. Powinna ona być bogata w produkty, które są jego dobrym źródłem, m.in.:

 • orzechy, nasiona i pestki,
 • kasza gryczana,
 • pełnoziarniste produkty,
 • otręby owsiane,
 • banany,
 • daktyle,
 • kakao.

Dobrze zbilansowana dieta, z dużą ilością magnezu, w połączeniu z suplementacją, dostarczy nam jego odpowiednią ilość. Ilość magnezu wydalona po wypiciu kawy będzie zbyt niska, aby realnie wpłynąć na jego poziom w organizmie.

Nie zalecam jednoczesnego picia kawy i spożywania produktów bogatych w magnez oraz picia kawy zaraz przed lub po suplementacji. Tak jak pisałam wyżej, kawa zawiera szczawiany, które ograniczają przyswajanie magnezu.

Podsumowując

 1. Możesz pić około 1-2 filiżanki kawy dziennie.
 2. Zadbaj o to, aby Twoja codzienna dieta była bogata w magnez.
 3. Nie pij kawy, jednocześnie spożywając posiłek lub produkt bogaty w magnez.
 4. Przyjmuj suplementację magnezem około 1-2 godzin przed lub po wypiciu kawy.

Prozdrowotne działanie kawy

Warto wiedzieć, że kawa ma działanie prozdrowotne na nasz organizm. W zależności od rodzaju ziaren kawa zawiera: witaminy z grupy B, fosfor, wapń, magnez, potas, sód, cynk, miedź oraz polifenole. Zawarta w niej kofeina ma działanie pobudzające i rozkurczowe, a także stymuluje wydzielanie hormonów takich jak adrenalina, noradrenalina, serotonina i dopamina. Wpływa to pozytywnie na wzmożoną koncentrację, zmniejsza uczucie senności i zmęczenia. Picie kawy stymuluje wydzielanie gastryny (jest to hormon produkowany przez komórki ściany żołądka), która pobudza produkcję kwasu żołądkowego. Kawa dzięki zawartych w niej substancjach wpływa na zmniejszenie stresu oksydacyjnego, zwiększa wrażliwość na insulinę oraz wspiera mikrobiotę jelitową.

Przeciwskazania

Przeciwwskazaniem do picia kawy w tężyczce może być złe samopoczucie po jej wypiciu. Jeżeli przyczyną tężyczki jest nerwica lękowa, kofeina może nasilać niepokój poprzez nadmierne pobudzenie. Jeżeli tężyczka wynika z występujących problemów jelitowych, kawa może nasilać bóle brzucha i biegunki.

Przede wszystkim obserwuj swoje samopoczucie. Jeżeli kawa Ci nie służy, to należy z niej zrezygnować.

Wsparcie dietetyczne

Jeżeli zmagasz się z tężyczką i nie wiesz jak samodzielnie zabrać się za dietę, z chęcią wezmę Cię pod swoje skrzydła. Zadbam o Ciebie oraz pokażę Ci, jak wprowadzić do codzienności zdrowe nawyki żywieniowe. Więcej o współpracy ze mną znajdziesz na mojej stronie. Czekam na Ciebie! :)

W moim sklepie dostępna jest również dieta w tężyczce z poradnikiem, w którym zajdziesz wszystkie informacje na temat zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diety oraz suplementacji. Dowiesz się jak odpowiednio się odżywiać oraz jaką codzienną suplementację włączyć.

Źródła

 1. „Tężyczka jako przyczyna utraty przytomności." K. Popławska, K. Rychlik, K. Omidi, A. Będzichowska, A. Wawrzyniak, B. Kalicki, 2018.
 2. „Kawa i jej prozdrowotne właściwości." J. Baran, P. Kubit, 2021.

Blog

Więcej na temat odżywiania

5 przepisów na śniadania w cukrzycy ciążowej

5 przepisów na śniadania w cukrzycy ciążowej

Szukasz zdrowych i smacznych pomysłów na śniadania w cukrzycy ciążowej? Sprawdź 5 łatwych i pysznych przepisów na śniadania, które są odpowiednie dla kobiet z cukrzycą ciążową. Dowiedz się, jakie produkty spożywcze powinny być włączone do Twojego śniadania, aby pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi i zapewnić zdrowie Twojego dziecka. Przepisy są proste do wykonania i dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które potrzebujesz do dobrego początku dnia. Znajdziesz tu również porady dotyczące planowania posiłków i wskazówki, które pomogą Ci utrzymać zdrowy styl życia w ciąży. Przekonaj się sama, jak łatwo i smacznie przygotować śniadania w cukrzycy ciążowej.

Jak zaplanować dietę w cukrzycy ciążowej: porady i zalecenia dla mam

Jak zaplanować dietę w cukrzycy ciążowej: porady i zalecenia dla mam

Chcesz wiedzieć, jak zaplanować dietę w cukrzycy ciążowej? Znajdziesz tu praktyczne porady i zalecenia dotyczące diety, które pomogą Ci utrzymać poziom cukru we krwi na właściwym poziomie i zapewnić zdrowie Twojemu dziecku. Dowiesz się, jakie produkty spożywcze powinny być włączone do Twojej diety, jakie należy ograniczyć, a także jakie sposoby mogą pomóc Ci utrzymać zdrowy styl życia w ciąży. Znajdziesz tu również informacje na temat skutków cukrzycy ciążowej i jakie kroki należy podjąć, aby zminimalizować ryzyko powikłań. Zobacz sama, jak możesz utrzymać zdrową dietę w cukrzycy ciążowej.

Suplementacja przed zajściem w ciążę

Suplementacja przed zajściem w ciążę

Planujesz ciążę? Przygotowanie organizmu do ciąży to kluczowy element dla zdrowia i rozwoju dziecka. Warto wiedzieć, jakie suplementy należy brać przed zajściem w ciążę, aby zapewnić swojemu dziecku najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju. Tutaj dowiesz się, dlaczego suplementacja przed ciążą jest tak ważna, jakie witaminy i mikroskładniki warto brać oraz jakie dawki są odpowiednie.

Prawidłowa dieta kobiet w ciąży

Prawidłowa dieta kobiet w ciąży

Jak utrzymać zdrową dietę w ciąży? Znajdziesz tu praktyczne wskazówki na temat prawidłowego żywienia w trakcie ciąży. Dowiesz się, jakie produkty spożywcze są najważniejsze dla zdrowia Twojego i dziecka oraz jakich produktów nie dodawać do diety w ciąży, aby uniknąć powikłań. Poznasz najważniejsze zasady żywienia, które pomogą Ci w utrzymaniu zdrowego stylu życia w tym wyjątkowym okresie. Dzięki temu będziesz mieć pełną kontrolę nad swoim żywieniem w ciąży i będziesz mogła zadbać o sobie i dziecko.

Składniki mineralne wspierające płodność

Składniki mineralne wspierające płodność

Płodność to ważny element życia każdej kobiety, która planuje mieć dzieci. Mikroskładniki odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu odpowiedniej płodności oraz zdrowia i rozwoju dziecka. Tutaj dowiesz się, jakie składniki mineralne są najważniejsze dla płodności i jakie produkty warto włączyć do swojej codziennej diety. Dowiesz się także, jak włączenie odpowiednich składników mineralnych do diety może wpłynąć na Twoją płodność oraz zdrowie przyszłego dziecka.

Czego nie jeść w ciąży

Czego nie jeść w ciąży

Nie wiesz, czego powinnaś unikać w swojej diecie w ciąży? Znajdziesz tu listę produktów, które powinny być wykluczone z diety kobiet ciężarnych. Dowiesz się, jakie produkty spożywcze mogą być niebezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka oraz dlaczego powinnaś unikać ich w trakcie ciąży. Od surowego mięsa i ryb, do serów z niepasteryzowanego mleka. Ta lista zakazanych produktów jest kompleksowa i zawiera wszystko, co powinnaś wiedzieć, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń dla zdrowia Twojego i dziecka. Trzymaj się tej listy na co dzień i bądź pewna, że Twoja dieta w ciąży jest zdrowa i bezpieczna.

Oferta

Pomogę Ci przejść na zdrową i smaczną dietę

Dietetyk Patrycja Dziub