Blog
Czym jest tężyczka i jak ją zdiagnozować
Jeśli twój organizm daje charakterystyczne objawy dla tężyczki, nie bagatelizuj tego. Zacznij od jej zdiagnozowania i potwierdzenia, a następnie wprowadź odpowiednią dietę i suplementację. Jak to zrobić? Wszystkiego dowiesz się tutaj.
Tężyczka charakteryzuje się występowaniem objawów na tle neurologicznym, między innymi zwiększoną pobudliwością nerwowo-mięśniową w postaci niekontrolowanych, często bolesnych skurczy lub drżenia mięśni oraz mrowienia dolnych i górnych kończyn. Zwykle związana jest z zaburzeniami elektrolitowymi, najczęściej wapnia i magnezu lub zasadowicą oddechową (wzrost pH krwi związany z hiperwentylacją). Wyróżniamy dwie postacie tężyczki: jawną i utajoną.
Tężyczka jawna – związana jest z hipokalcemią, czyli zmniejszonym stężeniem wapnia całkowitego lub zjonizowanego we krwi. Objawia się poprzez (kolejno):
- drętwienie i mrowienie opuszek palców dłoni, stóp oraz okolicy wokół ust,
- skurcze dłoni i stóp,
- skurcze przedramion i ramion,
- skurcze mięśni klatki piersiowej oraz twarzy (obserwuje się skurcze powiek oraz mięśnia okrężnego ust).
Przyczyną niedoboru wapnia może być: niedostateczna podaż wapnia w diecie, zaburzenia wchłaniania wapnia, niedobór aktywnej postaci witaminy D, nadmierne odkładanie się wapnia w tkankach lub niedoczynność przytarczyc.
Tężyczka utajona – związana jest z hipomagnezemią, czyli niedoborem magnezu lub okresową zasadowicą (wzrost pH krwi związany z hiperwentylacją). Objawia się poprzez:
- drażliwość,
- obniżony nastrój,
- złe samopoczucie,
- napady paniki i lęki,
- napadowe zasłabnięcia,
- przewlekłe zmęczenie (też znużenie po przebudzeniu),
- zaburzenia nastroju i drażliwość.
Przyczyną niedoboru magnezu może być: niedożywienie, niedostateczna podaż magnezu w diecie, zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego, intensywne wzrastanie, leki nasilające utratę nerkową (diuretyki, aminoglikozydy), przewlekła terapia inhibitorami pompy protonowej.
Przyczyny tężyczki
Najczęstszą przyczyną tężyczki jest:
- zasadowica oddechowa (zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie),
- nerwica lękowa, która może prowadzić do częstej hiperwentylacji (w tym zasadowicy oddechowej),
- choroby endokrynologiczne jak niedoczynność przytarczyc (przez co brakuje lub występuje mniejsze wydzielanie parathormonu, co prowadzi do niedoborów wapnia),
- choroby nefrologiczne (m.in. niewydolność nerek),
- zaburzenia metabolizmu witaminy D (m.in. przez choroby wątroby, nerek lub stosowania leków na padaczkę),
- stałe stosowanie leków moczopędnych, które prowadzą do nadmiernego wydalania składników mineralnych z organizmu,
- choroby przewodu pokarmowego,
- złe wchłanianie składników mineralnych z jelita (tutaj mają wpływ m.in. aktywne stany zapalne),
- uwarunkowany genetycznie zespół Gitelmana i zespół Barttera (rzadko).
Diagnostyka
Rozpoznanie tężyczki opiera się na obserwacji typowych objawów klinicznych oraz wynikach badań laboratoryjnych określających poziom magnezu, wapnia, potasu, sodu i witaminy D we krwi. Wykonuje się również elektromiografię (EMG), elektroencefalografię (EEG), elektrokardiografię (EKG) oraz echokardiografię serca. W przypadku podejrzenia tężyczki utajonej należy wykonać próby tężyczkowe:
- elektromiografia (EMG) – pozwala ocenić pobudliwość mięśni, czyli wystąpienie skurczu mięśnia po elektrycznej stymulacji nerwu,
- objaw Chvostka – skurcz mięśni twarzy w odpowiedzi na uderzenie młoteczkiem w nerw twarzowy,
- objaw Trousseau – dłoniowe zgięcie palców IV i V w odpowiedzi na ucisk ramienia,
- objaw Ibrahima–Lusta – skurcz mięśni strzałkowych z przejściem na stopę, występujący po uderzeniu młoteczkiem w nerw strzałkowy,
- objaw Erba – zwiększona pobudliwość nerwów ruchowych w odpowiedzi na prąd galwaniczny,
- objaw Masłowa – przyspieszenie oddechu w wyniku ukłucia szpilką.
Za wystawienie skierowania na badanie EMG oraz postawienie diagnozy na podstawie objawów ze strony układu nerwowego odpowiada lekarz neurolog. Należy również zdiagnozować konkretną przyczynę tężyczki i wprowadzić leczenie.
Dietoterapia
Po diagnozie przez lekarza neurologa i znalezieniu przyczyny należy wprowadzić dietoterapię oraz stałą suplementację. Jest to podstawa do odzyskania dobrego samopoczucia i zminimalizowania niechcianych objawów.
Dieta powinna opierać się na produktach, które są dobrym źródłem wapnia i magnezu, czyli:
- produktach mlecznych: mozzarella, mleko, jogurty itd.,
- produktach zbożowych: płatki owsiane, grube kasze, pełnoziarniste makarony itd.,
- owocach i warzywach: nasiona roślin strączkowych, jarmuż, banan itd.,
- dobrym dodatkiem do posiłku są orzechy, nasiona i pestki.
Równie istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Należy wprowadzić minimum 2,5-3 litry wody mineralnej dziennie. Warto włączyć 3-4 butelki tygodniowo wody wysoko mineralizowanej np. Staropolanki. Nie zalecam jej codziennego picia ze względu na wysoką zawartość minerałów, które w połączeniu z dietą i suplementacją mogą prowadzić do nadmiarów we krwi (oczywiście w zależności od stopnia tężyczki).
Wsparcie dietetyczne
Jeżeli zmagasz się z tężyczką i nie wiesz jak samodzielnie zabrać się za dietę, z chęcią wezmę Cię pod swoje skrzydła. Zadbam o Ciebie oraz pokażę Ci, jak wprowadzić do codzienności zdrowe nawyki żywieniowe. Więcej o współpracy ze mną znajdziesz na mojej stronie. Czekam na Ciebie! :)
W moim sklepie dostępna jest również dieta w tężyczce z poradnikiem, w którym zajdziesz wszystkie informacje na temat zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diety oraz suplementacji. Dowiesz się jak odpowiednio się odżywiać oraz jaką codzienną suplementację włączyć.
Źródła
- „Tężyczka jako przyczyna utraty przytomności." K. Popławska, K. Rychlik, K. Omidi, A. Będzichowska, A. Wawrzyniak, B. Kalicki, 2018.