Jedz Zdrowo
Żyj Różowo

Blog

Jak utrzymać odpowiednią masę ciała

Dobrze zbilansowana dieta jest kluczem do zachowania odpowiedniego bilansu energetycznego, a co za tym idzie do utrzymania odpowiedniej masy ciała. Ma to znaczący wpływ na stan zdrowia i odżywienia naszego organizmu.

Jak utrzymać odpowiednią masę ciała

Zapotrzebowanie energetyczne

Największy wpływ na nasze zdrowie ma codzienne odżywianie. Dobrze zbilansowana dieta, która będzie dostarczać nam odpowiednią ilość energii, a także z osobna białka, tłuszczów i węglowodanów, pomoże utrzymać nasz bilans energetyczny na odpowiednim poziomie. Ma to duże znaczenie dla organizmu, ponieważ zarówno ujemny, jak i dodatni bilans energetyczny może doprowadzić do zaburzeń masy ciała.

Zatem co to jest bilans energetyczny i jak utrzymać go na odpowiednim poziomie? Jest to stosunek ilości energii dostarczanej wraz z pożywieniem do wydatku energetycznego naszego organizmu w ciągu dnia. Bilans powinien być zrównoważony. Aby utrzymać jego odpowiedni poziom, musimy określić swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Największe znaczenie ma tutaj przemiana materii organizmu. Przemianę materii dzielimy na podstawową i całkowitą. Podstawowa wyliczana jest ze wzoru na podstawie naszego wzrostu, wagi oraz wieku, natomiast w całkowitej dodatkowo ma znaczenie nasza dzienna aktywność fizyczna.

Znając swoją całkowitą przemianę materii, możemy dostosować dietę tak, aby dostarczać codziennie odpowiednią ilość energii wraz z pożywieniem. Powinna ona równoważyć się z naszym dziennym wydatkiem energetycznym. Jest to bardzo ważne, gdyż ujemny bilans energetyczny nie tylko powoduje spadek masy ciała, ale często także w połączeniu z nieodpowiednim odżywianiem, gromadzenie energii w postaci tkanki tłuszczowej. Jest to stan patologiczny dla naszego organizmu, podczas którego sam zaczyna się bronić. Dodatni bilans energetyczny powoduje, że nasz organizm nie jest w stanie wykorzystać na bieżąco całej energii, wskutek czego następuje jej zwiększone odkładanie w postaci tkanki tłuszczowej. Może doprowadzić to do nadwagi oraz otyłości.

Wysiłek fizyczny a zapotrzebowanie energetyczne

Zwiększony wysiłek fizyczny powoduje wzrost zapotrzebowania energetycznego organizmu. Ilość energii, jaką powinniśmy dostarczać codziennie wraz z posiłkiem, uzależniona jest od naszego organizmu oraz rodzaju wykonywanej aktywności. Największy wpływ ma na to przemiana materii organizmu oraz intensywność i czas trwania wysiłku fizycznego. Powinny pamiętać o tym także osoby, które nie utrzymują regularności w sporcie.

Wysiłek fizyczny ma różne przeznaczenie. Często wykonywany jest amatorsko, w celu zwiększenia codziennej aktywności oraz zrzucenia zbędnych kilogramów. Jest on wykonywany nieregularnie, najczęściej 2-3 razy w tygodniu. Ze względu na to powinniśmy pamiętać, że zapotrzebowania energetycznego nie zwiększamy na stałe. Dotyczy to także osób o niższej aktywności fizycznej. Każdy ruch w ciągu dnia taki jak ćwiczenia w domu czy jazda na rowerze do pracy powoduje nasilenie metabolizmu organizmu i zwiększenie wykorzystania jego rezerw energetycznych. Najlepsze w tym przypadku jest włączenie posiłku po wysiłku, który będzie składał się z węglowodanów prostych i białka. Pomoże nam to w regeneracji sił i odbudowie zniszczonych włókien mięśniowych. Zwiększenie zapotrzebowania energetycznego w każdy dzień może doprowadzić do dodatniego bilansu energetycznego w dni pozbawione aktywności, przez co nie osiągniemy celu w postaci zrzucenia zbędnych kilogramów.

Jak zmienia się zapotrzebowanie energetyczne w różnych typach aktywności fizycznej

Wysiłek fizyczny wykonywany jest także rekreacyjnie i wyczynowo. Charakteryzują się one częstymi i regularnymi treningami. Zapotrzebowanie energetyczne zwiększa się wtedy na stałe. Uzależnione jest one od rodzaju wykonywanej dyscypliny sportowej, jej intensywności oraz czasu trwania. Budowa somatyczna zawodników, ich codzienny tryb życia, technika, wydatek energetyczny organizmu, a także środowisko pracy, mają znaczenie w każdej dyscyplinie i są dostosowane do jej motoryczności. Czynniki te mogą różnić się między sobą, a także w szczególny sposób wpływać na sportowca oraz jego osiągnięcia.

Sportowcy, aby dostosować sposób żywienia do własnej przemiany materii, wymagają szczególnej opieki żywieniowej. Wyróżniamy różne grupy sportów, które charakteryzują się indywidualnymi przedziałami zapotrzebowania energetycznego. Kolejno od najwyższego:

  1. długotrwałe (6100 - 6600 kcal),
  2. wymagające (5200 - 5700 kcal),
  3. szybkościowe (5100 - 5400 kcal),
  4. wytrzymałościowe (4800 - 5300 kcal).

Zapotrzebowanie energetyczne w różnych dyscyplinach różni się i powinno być dopasowane indywidualnie do każdego organizmu.

Podsumowując, aby utrzymać odpowiednią masę ciała, najważniejsza jest dobrze zbilansowana dieta, która będzie dostarczać nam odpowiednią ilość energii. Dzięki temu energia będzie zużywana na bieżąco i organizm nie będzie odkładał nadmiaru w postaci tkanki tłuszczowej. Unikniemy wtedy chorób związanych z otyłością, a także niedowagą.

Wsparcie dietetyczne

Jeżeli chcesz wprowadzić zdrową dietę, ale nie wiesz jak samodzielnie się za to zabrać, z chęcią wezmę Cię pod swoje skrzydła. Zadbam o Ciebie, pomogę zrzucić zbędne kilogramy w zdrowy sposób oraz pokażę, jak wprowadzić do codzienności zdrowe nawyki żywieniowe. Więcej o współpracy dietetycznej ze mną znajdziesz na mojej stronie. Czekam na Ciebie! :)

W moim sklepie dostępne są również gotowe diety z poradnikami, w których zajdziesz wszystkie informacje na temat zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diety, suplementacji oraz zalecenia żywieniowe. Dowiesz się jak odpowiednio się odżywiać, aby osiągnąć wymarzoną sylwetkę oraz poznasz wiele smacznych i prostych w wykonaniu przepisów.

Blog

Więcej na temat odżywiania

5 przepisów na śniadania w cukrzycy ciążowej

5 przepisów na śniadania w cukrzycy ciążowej

Szukasz zdrowych i smacznych pomysłów na śniadania w cukrzycy ciążowej? Sprawdź 5 łatwych i pysznych przepisów na śniadania, które są odpowiednie dla kobiet z cukrzycą ciążową. Dowiedz się, jakie produkty spożywcze powinny być włączone do Twojego śniadania, aby pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi i zapewnić zdrowie Twojego dziecka. Przepisy są proste do wykonania i dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które potrzebujesz do dobrego początku dnia. Znajdziesz tu również porady dotyczące planowania posiłków i wskazówki, które pomogą Ci utrzymać zdrowy styl życia w ciąży. Przekonaj się sama, jak łatwo i smacznie przygotować śniadania w cukrzycy ciążowej.

Jak zaplanować dietę w cukrzycy ciążowej: porady i zalecenia dla mam

Jak zaplanować dietę w cukrzycy ciążowej: porady i zalecenia dla mam

Chcesz wiedzieć, jak zaplanować dietę w cukrzycy ciążowej? Znajdziesz tu praktyczne porady i zalecenia dotyczące diety, które pomogą Ci utrzymać poziom cukru we krwi na właściwym poziomie i zapewnić zdrowie Twojemu dziecku. Dowiesz się, jakie produkty spożywcze powinny być włączone do Twojej diety, jakie należy ograniczyć, a także jakie sposoby mogą pomóc Ci utrzymać zdrowy styl życia w ciąży. Znajdziesz tu również informacje na temat skutków cukrzycy ciążowej i jakie kroki należy podjąć, aby zminimalizować ryzyko powikłań. Zobacz sama, jak możesz utrzymać zdrową dietę w cukrzycy ciążowej.

Suplementacja przed zajściem w ciążę

Suplementacja przed zajściem w ciążę

Planujesz ciążę? Przygotowanie organizmu do ciąży to kluczowy element dla zdrowia i rozwoju dziecka. Warto wiedzieć, jakie suplementy należy brać przed zajściem w ciążę, aby zapewnić swojemu dziecku najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju. Tutaj dowiesz się, dlaczego suplementacja przed ciążą jest tak ważna, jakie witaminy i mikroskładniki warto brać oraz jakie dawki są odpowiednie.

Prawidłowa dieta kobiet w ciąży

Prawidłowa dieta kobiet w ciąży

Jak utrzymać zdrową dietę w ciąży? Znajdziesz tu praktyczne wskazówki na temat prawidłowego żywienia w trakcie ciąży. Dowiesz się, jakie produkty spożywcze są najważniejsze dla zdrowia Twojego i dziecka oraz jakich produktów nie dodawać do diety w ciąży, aby uniknąć powikłań. Poznasz najważniejsze zasady żywienia, które pomogą Ci w utrzymaniu zdrowego stylu życia w tym wyjątkowym okresie. Dzięki temu będziesz mieć pełną kontrolę nad swoim żywieniem w ciąży i będziesz mogła zadbać o sobie i dziecko.

Składniki mineralne wspierające płodność

Składniki mineralne wspierające płodność

Płodność to ważny element życia każdej kobiety, która planuje mieć dzieci. Mikroskładniki odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu odpowiedniej płodności oraz zdrowia i rozwoju dziecka. Tutaj dowiesz się, jakie składniki mineralne są najważniejsze dla płodności i jakie produkty warto włączyć do swojej codziennej diety. Dowiesz się także, jak włączenie odpowiednich składników mineralnych do diety może wpłynąć na Twoją płodność oraz zdrowie przyszłego dziecka.

Czego nie jeść w ciąży

Czego nie jeść w ciąży

Nie wiesz, czego powinnaś unikać w swojej diecie w ciąży? Znajdziesz tu listę produktów, które powinny być wykluczone z diety kobiet ciężarnych. Dowiesz się, jakie produkty spożywcze mogą być niebezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka oraz dlaczego powinnaś unikać ich w trakcie ciąży. Od surowego mięsa i ryb, do serów z niepasteryzowanego mleka. Ta lista zakazanych produktów jest kompleksowa i zawiera wszystko, co powinnaś wiedzieć, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń dla zdrowia Twojego i dziecka. Trzymaj się tej listy na co dzień i bądź pewna, że Twoja dieta w ciąży jest zdrowa i bezpieczna.

Oferta

Pomogę Ci przejść na zdrową i smaczną dietę

Dietetyk Patrycja Dziub