Blog
Czy warto żyć zdrowo?
Na prowadzenie zdrowego trybu życia wpływa wiele czynników: sport, odżywianie, suplementacja, kosmetyki, a także niestety często towarzyszący nam stres. Zmiana związanych z tym codziennych nawyków pomoże nam bardziej zadbać o zdrowie fizyczne, a także psychiczne organizmu. Nie tylko to co jemy, ale także to co pijemy, wpływa na stan odżywienia organizmu.
Patrycja Dziub
Dietetyczka, Jedz Zdrowo Żyj Różowo
Opublikowano
Udostępnij
Małe zmiany duże korzyści
Większość ludzi hasło “jeść zdrowo” utożsamia z ograniczeniami. Nie do końca jest to prawda. Oczywiście, w codziennej diecie powinno ograniczyć się alkohol, tłuste frytki, pizze oraz inne jedzenie typu fast-food, które tak bardzo lubimy. Nie trzeba z tego wszystkiego całkowicie rezygnować. Wystarczą zmiany, które spowodują, że nasze ulubione jedzenie stanie się mniej tłuste, a przez to mniej kaloryczne. Wykonane raz na jakiś czas w lepszej wersji nie zaprzepaści nam całej diety. Frytki można zrobić samodzielnie w domu. Pokroić ziemniaki w paski, przyprawić, polać małą ilością oliwy i upiec w piekarniku. Zamiast jeść pizze z dużą ilość żółtego sera, tłustej szynki lub salami, można użyć mozzarellę, warzywa lub chudą szynkę. Wszystkie te zmiany pomogą nam ograniczyć przyjmowaną przez nas ilość tłuszczy, a smak tych potraw będzie tak samo dobry, a często nawet lepszy.
Małe zmiany w spożywanych przez nas produktach, takie jak:
- wprowadzenie zdrowych tłuszczy roślinnych, np. oliwy z oliwek, oleju lnianego, oleju z pestek winogron itp.,
- zmniejszenie ilości dodawanego oleju i oliwy do potraw,
- zmiana pełno- i półtłustego mleka, jogurtów, serów na chude,
- ograniczenie tłustego mięsa oraz szynki w diecie,
prowadzą do dużych zmian w stanie odżywienia, wyglądzie oraz samopoczuciu naszego organizmu.
Pierwszym, najważniejszym punktem jest ograniczenie rodzaju oraz ilości spożywanych tłuszczy, a także ograniczenie przyjmowanych wraz z pożywieniem węglowodanów prostych. Mówimy tutaj o słodyczach, sztucznych napojach czy cukrze.
Drugim ważnym punktem jest sposób obróbki termicznej. Mniej produktów smażonych na dużej ilości tłuszczu. Więcej potraw przygotowywanych na parze, w piekarniku, pieczone pod przykryciem. Wpływa to m.in. na zawartość tłuszczu w potrawach, strawność mięsa oraz zachowanie większej ilości witamin i składników mineralnych w warzywach.
Trzecim punktem jest ilość przyjmowanego pokarmu. Przestajemy jeść w chwili, gdy czujemy sytość. Posiłki powinny być średniej wielkości. Nie przejadamy się. Stawiamy na 4-5 posiłków dziennie, w miarę równych odstępach czasowych. Ograniczamy do minimum podjadanie pomiędzy posiłkami. Wpływa to m.in. na poprawę trawienia i zmniejszenie uczucia głodu pomiędzy posiłkami.
Czwartym punktem, często zapominanym przez ludzi jest picie wody. Organizm potrzebuje jej do prawidłowego funkcjonowania. Odpowiednie nawodnienie podtrzymuje procesy zachodzące w organizmie, jego efektywność, wzmaga koncentrację, poprawia wygląd skóry, redukuje zmęczenie, poprawia sprawność fizyczną oraz bierze udział w termoregulacji organizmu. Dodatkowo woda jest źródłem składników mineralnych. Zalecane dzienne spożycie wody powinno wynosić 2 L. Sztuczne soki oraz napoje, powinniśmy wykluczyć z diety. Jeżeli brakuje nam słodszych napojów, dobrym rozwiązaniem są soki 100%, świeżo wyciskane jako dodatek w ciągu dnia.
Każda mała zmiana w codziennym odżywianiu to duży krok w stronę lepszego samopoczucia. Nie możemy w tym momencie zapomnieć, że zdrowe odżywianie idzie w parze z aktywnością fizyczną. Codzienny ruch pomaga nam pozbyć się nadmiernej tkanki tłuszczowej, ale także podkręca metabolizm, pomaga w dotlenieniu organizmu, wspomaga mięśnie oraz może istotnie wpłynąć na zapobieganie rozwoju otyłości.
Naturalnie
W ostatnim czasie naturalne kosmetyki stają się coraz bardziej popularne i chętniej kupowane. Osoby, które stawiają na zdrowy tryb życia najczęściej zaczynają od zmian produktów w swojej diecie, wprowadzenia aktywności fizycznej oraz coraz częściej od zmiany produktów do pielęgnacji. Uważam, że jest to dobre posunięcie, aby lepiej zadbać nie tylko o swoje zdrowie, ale także wygląd. Uważam, że każdy powinien być świadomy i mieć minimalną wiedzę o składzie produktów, które nakłada na skórę. W taki sposób możemy uniknąć reakcji alergicznej spowodowanej m.in. sztucznymi substancjami zapachowymi, czy składnikami toksycznymi zawartymi w kosmetykach. Co więcej, możemy zredukować problemy z cerą, z którymi boryka się niejedna z nas. Zatem zachęcam do zgłębienia tego tematu.
Wprowadzenie w życie opisanych wyżej zmian pomoże nam nie tylko zgubić zbędne kilogramy, ale także zapobiec wielu chorobom związanym z otyłością, m.in. cukrzycy, nadciśnieniu tętniczemu, chorobie wieńcowej, miażdżycy, czy zaburzeń w oddychaniu. Zmiany te nie wymagają od nas dużego wysiłku i poświęcenia, a mogą zmienić nasze zdrowie i samopoczucie na lepsze.
Spis treści